Turniej Nadziei Olimpijskich dziewcząt

15-17 grudnia 2023 r. Szaflary

Turnieje Nadziei Olimpijskich rozgrywane są w państwach Grupy Wyszehradzkiej w 30 różnych dyscyplinach sportowych, a uczestnikami cyklu zawodów w kategoriach młodzieżowych są reprezentanci Czech, Słowacji, Węgier i Polski. Wzorem poprzednich lat, organizatorem rywalizacji wśród szczypiornistek była Polska. Na tegoroczną arenę zmagań wybrano małopolskie Szaflary, a zmagania trwały od piątku 15 grudnia do niedzieli 17 grudnia.

Po upływie pierwszych dwóch dni rywalizacji jedynie Węgierki mogły pochwalić się mianem niepokonanych. Madziarki pokonały kolejno Czechy (38:27) i Słowację (29:15). W tym samym czasie reprezentantki Polski, czyli drużyna juniorek młodszych pod wodzą trenera Andrzeja Niewrzawy, zanotowały inauguracyjną porażkę ze Słowaczkami (21:33) oraz zwycięstwo nad Czeszkami (31:27).

Ostatniego dnia turnieju na Biało-Czerwone czekało najtrudniejsze zadanie. A jednak, pierwsze minuty okazały się dla Polek bardzo udane. Po 5. minutach nasze zawodniczki prowadziły 3:1. Musiało minąć drugie tyle, by rywalki doprowadziły do remisu (5:5), ale w kolejnych minutach to Biało-Czerwone wciąż utrzymywały inicjatywę i odbudowały zaliczkę (9:7).

Niestety, tuż przed zmianą stron Węgierki popisały się serią czterech goli, dzięki czemu schodziły do szatni przy prowadzeniu 18:14. Po zmianie stron dzielne Polki próbowały odrabiać straty, ale rywalki nie pozwoliły na odwrócenie losów meczu. Węgierki wygrały wynikiem 33:26, a aż dziesięć bramek w spotkaniu zdobyła Fanni Mozes. Po polskiej stronie najaktywniejsze były za to Lena Urbaniak, Zofia Sadowska i Małgorzata Kanczkowska (wszystkie po trzy gole).

W drugim niedzielnym spotkaniu Słowaczki zmierzyły się z Czeszkami. Pierwszy kwadrans upłynął w rytmie gol za gol (6:6), ale od tego momentu na parkiecie dominowały pierwsze z wymienionych. Już do przerwy Słowaczki wypracowały cztery “oczka” zaliczki (15:11), a do końca meczu powiększyły różnicę do dziesięciu bramek (30:20). Najskuteczniejsza na boisku była Zara Gogolova, autorka siedmiu trafień.

Niedzielne wyniki zdeterminowały ostateczny układ tabeli Turnieju Nadziei Olimpijskich dziewcząt. Z kompletem zwycięstw w zmaganiach triumfowały Węgierki, drugie miejsce zajęły Słowaczki, a podium uzupełniły Polki.