Turnieje Nadziei Olimpijskich rozgrywane są w państwach Grupy Wyszehradzkiej w 30 różnych dyscyplinach sportowych, a uczestnikami cyklu zawodów w kategoriach młodzieżowych są reprezentanci Czech, Słowacji, Węgier i Polski. Wzorem poprzednich lat, organizatorem rywalizacji wśród szczypiornistek była Polska. Na tegoroczną arenę zmagań wybrano małopolskie Szaflary, a zmagania trwały od piątku 15 grudnia do niedzieli 17 grudnia.

Po upływie pierwszych dwóch dni rywalizacji jedynie Węgierki mogły pochwalić się mianem niepokonanych. Madziarki pokonały kolejno Czechy (38:27) i Słowację (29:15). W tym samym czasie reprezentantki Polski, czyli drużyna juniorek młodszych pod wodzą trenera Andrzeja Niewrzawy, zanotowały inauguracyjną porażkę ze Słowaczkami (21:33) oraz zwycięstwo nad Czeszkami (31:27).

Ostatniego dnia turnieju na Biało-Czerwone czekało najtrudniejsze zadanie. A jednak, pierwsze minuty okazały się dla Polek bardzo udane. Po 5. minutach nasze zawodniczki prowadziły 3:1. Musiało minąć drugie tyle, by rywalki doprowadziły do remisu (5:5), ale w kolejnych minutach to Biało-Czerwone wciąż utrzymywały inicjatywę i odbudowały zaliczkę (9:7).

Niestety, tuż przed zmianą stron Węgierki popisały się serią czterech goli, dzięki czemu schodziły do szatni przy prowadzeniu 18:14. Po zmianie stron dzielne Polki próbowały odrabiać straty, ale rywalki nie pozwoliły na odwrócenie losów meczu. Węgierki wygrały wynikiem 33:26, a aż dziesięć bramek w spotkaniu zdobyła Fanni Mozes. Po polskiej stronie najaktywniejsze były za to Lena Urbaniak, Zofia Sadowska i Małgorzata Kanczkowska (wszystkie po trzy gole).

W drugim niedzielnym spotkaniu Słowaczki zmierzyły się z Czeszkami. Pierwszy kwadrans upłynął w rytmie gol za gol (6:6), ale od tego momentu na parkiecie dominowały pierwsze z wymienionych. Już do przerwy Słowaczki wypracowały cztery “oczka” zaliczki (15:11), a do końca meczu powiększyły różnicę do dziesięciu bramek (30:20). Najskuteczniejsza na boisku była Zara Gogolova, autorka siedmiu trafień.

Niedzielne wyniki zdeterminowały ostateczny układ tabeli Turnieju Nadziei Olimpijskich dziewcząt. Z kompletem zwycięstw w zmaganiach triumfowały Węgierki, drugie miejsce zajęły Słowaczki, a podium uzupełniły Polki.

Klasyfikacja końcowa Turnieju Nadziei Olimpijskich dziewcząt:

  1. Węgry, 6 punktów
  2. Słowacja, 4
  3. Polska, 2
  4. Czechy, 0

Drużyna turnieju:

Goalkeeper

16

KRISTÍNA KUBIČINOVÁ

SVK

left wing

8

ZOFIA SADOWSKA

POL

left back

4

KAROLÍNA KLEINDIENSTOVÁ

CZE

centre  back

15

JAGODA TOBOLEWSKA

POL

pivot

21

SÁRA NEDVĚDOVÁ

CZE

right back

22

Takács Maja

HUN

right wing

13

KELLER PETRA

HUN

 

Niedawne zawodniczki OSPR powołane do kadry i udziału w TNO to:

Oliwia Kościańska, Jagoda Lupertowicz, Inga Trochimczyk, Nikola Jankowska, Agnieszka Kleczkowska, Katarzyna Lubecka, Hanna Purzyńska, Zofia Sadowska, Julia Stachurska, Julia Studzińska, Jagoda Tobolewska, Amelia Worożańska, Lena Urbaniak.