W bieżącym tygodniu w siedzibie Związku Piłki Ręcznej w Polsce na szkoleniach spotkali się koordynatorzy oraz fizjoterapeuci Ośrodków Szkolenia Piłki Ręcznej.

Podczas pierwszego ze spotkań omawiane były nowe funkcjonalności elektronicznego systemu rejestracji OSPR. W praktyce oznacza to m.in lepszy dostęp do efektów badań wydolności, testów motorycznych, czy testów FMS. Wykorzystania pulsometrów Polar w monitorowaniu obciążeń treningowych omówił Ryszard Szul.

Podczas warsztatów dla fizjoterapeutów Jerzy Buczak, który od 25 lat pracuje z kadrą narodową seniorów, omówił kwestie dotyczące postępowania usprawniającego po rekonstrukcji więzadeł. Fizjoterapeuci podkreślali, że ich najważniejszą misją w pracy z młodzieżą OSPR jest prewencja, a więc zapobieganie urazom.

Kolejne spotkania dotyczyć będą opracowania schematów ruchowych niezbędnych do zmniejszenia występowania kontuzji u młodzieży uprawiającej piłkę ręczną.

Kolejna edycja szkoleń odbędzie się w dniach 19 i 20 września 2016 r. Omówione zostaną metodyczno-szkoleniowe wskazówki do organizacji zajęć OSPR   oraz zadania trenerów w prewncji urazów dzieci i młodzieży 2016/17.

DLR/JKM