Z ogromnym żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Wojciecha Nowińskiego – cenionego komentatora sportowego, wykładowcy akademickiego, członka Rady Trenerów ZPRP, autora szeregu publikacji szkoleniowych, a wcześniej znakomitego szkoleniowca i zawodnika, reprezentanta kraju i wielokrotnego medalisty Mistrzostw Polski. Wojciech Nowiński był trenerem głównym młodzieżowej reprezentacji Polski mężczyzn, która w 2002 roku zdobyła tytuł Mistrzów Europy – jedyny złoty medal w historii polskiej piłki ręcznej. Miał 70 lat, zmarł po ciężkiej chorobie, jego śmierć to ogromna strata dla całego środowiska szczypiorniaka. Wojciech Nowiński urodził się 11 grudnia 1948 r. Studiował na Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie. W latach 1966-85 występował na pierwszoligowych parkietach w Polsce i we Francji. Jako trener najpierw pracował w Anilanie Łódź, a potem na długi czas przeniósł się do Francji. Przebywał tam w latach 1980-1995, gdzie był szkoleniowcem klubów HBC Anzin i AC Boulogne Billancourt. Po powrocie do Polski zamieszkał w Trójmieście. Od 1995 r. pełnił funkcję wykładowcy w Akademii Wychowania Fizycznego w Gdańsku. Jako trener prowadził także kluby AZS AWFiS Gdańsk i SMS Gdańsk. Przez kilka lat pełnił też funkcję drugiego trenera reprezentacji Polski seniorów, którą samodzielnie poprowadził w ośmiu meczach. Długo pracował również z reprezentacjami młodzieżowymi. W 1997 r. z juniorami zajął zwarte miejsce na mistrzostwach świata, jednak największy sukces odniósł pięć lat później, kiedy prowadzony przez niego polski zespół zdobył w Gdańsku młodzieżowe mistrzostwo Europy do lat 20. Drużyna oparta była na zawodnikach prowadzonego przez niego SMS Gdańsk, to wówczas swoje piękne kariery zaczynali m.in. Karol Bielecki, Mariusz Jurkiewicz, Krzysztof Lijewski czy Patryk Kuchczyński. Od wielu lat Wojciech Nowiński był stałym ekspertem na antenach Telewizji Polskiej i Polsatu. Dla TVP komentował mecze polskich szczypiornistów na igrzyskach olimpijskich, mistrzostwach świata i Europy. W październiku 2018 roku został odznaczony przez prezydenta RP Andrzeja Dudę Złotym Krzyżem Zasługi za wybitny wkład w upowszechnianie sportu.

Był od początku zaangażowany ideę rozwoju sportu młodzieżowego w strukturach ośrodkowych. W latach 2015-2017 pełnił rolę koordynatora makroregionalnego OSPR.

Uroczytości pogrzebowe odbędą się w dniu 19.06.2019 r. w Gdyni.

Rodzinie, Przyjaciołom i Bliskim Zmarłego składamy najgłębsze wyrazy współczucia i szczere kondolencje.