Uwadze koordynatora makroregionalnego Józefa Kulika nic nie umknie. Najlepsi chłopcy mogą trafić pod skrzydła trenerów kadry narodowej. Dlatego uczestnicy konsultacji w Puławach (w dniach 27-30.04.2017 roku) dedykowanej licealistom z województw: lubelskiego, łódzkiego i podlaskiego starali się aż miło. Realizacja programu treningowego odbyła się zgodnie z przyjętym harmonogramem. Każdego dnia trenerzy spotykali się na odprawach, podczas których analizowano zajęcia, dzielono się uwagami, omawiano plan na następny dzień. W pierwszym dniu konsultacji przeprowadzono test sprawności ukierunkowanej składający się z pięciu prób. Próby mierzone były przy pomocy fotokomórek i platformy. Pozwoliło to na prawidłowe zdiagnozowanie potencjału zawodników. W kolejnym dniu konsultacji przeprowadzono badanie wydolności fizycznej za pomocą Beep Testu. Podczas badania wydolności fizycznej zawodnicy byli monitorowani urządzeniem Polar Team. Uzyskane dane pozwoliły na analizę pracy każdego zawodnika.  W treningu siły szczególną uwagę zwrócono na poprawność techniczną wykonywanych ćwiczeń ze sztangą. W tym celu odbyły się zajęcia na siłowni odbywały się praktycznym pokazem i objaśnianiem przez trenerów. Fizjoterapeuta województwa łódzkiego przeprowadził praktyczne szkolenie dla trenerów i zawodników na temat „Mobilność i stabilność”.