W niedzielę 20 marca 2016 r. rusza jeden z największych turniejów piłki ręcznej dla dzieci w województwie opolskim – PEGO Mini Handball Liga. 10 szkół podstawowych podzielonych na dwie grupy rozpocznie rywalizację już 20 marca w Kompleksie rekreacyjno – sportowym Gwardia w Opolu.

W tegorocznym projekcie weźmie udział  ponad 120 uczniów ze szkół podstawowych z Opola i podopolskich miejscowości, którzy otrzymają od organizatorów niezbędny sprzęt sportowy do gry w piłkę ręczną.

Rozgrywki składają się z czterech turniejów. Pierwszy rusza w najbliższą niedzielę, dwa następne odbędą się w kwietniu, kolejno 2 i 24. Finałowa batalia, która wyłoni medalistów II edycji PEGO Mini Handball Ligi oraz ukaże nam najlepszych zawodników rozgrywek zaplanowana jest na czerwiec.

Projekt PEGO Mini Handball Liga ma na celu przede wszystkim rozpowszechnianie piłki ręcznej wśród dzieci i młodzieży, propagowanie zdrowego trybu życia oraz krzewienie kultury fizycznej wśród najmłodszych uczestników. Rozpoczynanie treningów ukierunkowanych na szczypiorniaka, na wczesnym etapie rozwoju u dzieci, z pewnością zaowocuje w przyszłości, kształtując charaktery i koordynację młodych adeptów piłki ręcznej. Podczas zawodów z pewnością nie zabraknie ogromnych emocji i prawdziwej rywalizacji, jednak w zamyśle organizatora projekt ma zaaktywizować młode społeczeństwo i zachęcić do uprawiania sportu, co w dalszej perspektywie ma przełożenie na postawę dziecka, unikanie chorób cywilizacyjnych, a także uczy współpracy i postawy fair -play

Akcje turniejowe będą zalążkiem do tworzenia struktur OSPR w klasach VI szkół podstawowych. W dalszym ciągu wojeództwo opolskie może wnioskować o włączenie do Programu OSPR pięciu szkół podstawowych, jednego gimnazjum i jednej szkoły ponadgimnazjalnej.   

Rafał Witek