„Nigdy nie rezygnuj z celu tylko dlatego, że osiągnięcie go wymaga długiego czasu. Czas i tak upłynie”. H. Jackson Brown

W dniu 15 listopada 2019 roku szkołę w Posadzie Górnej odwiedził Joel Likondjo, bloger, trener personalny i dietetyk współpracujący na co dzień ze Związkiem Piłki Ręcznej w Polsce, kadrą wojewódzką  piłkarek i piłkarzy ręcznych i OSPR. Jego prelekcja „Jak jeść z głową” spotkała się z żywym zainteresowaniem ze strony młodzieży – w spotkaniu wzięli udział uczniowie klas V-VIII. Prelegent podczas pogadanki skupił się na przedstawieniu nam najważniejszych prawd żywieniowych. Zwrócił uwagę na to, że zdrowe odżywianie nie jest żadnym wyrzeczeniem, lecz w znacznej mierze decyduje o naszym zdrowiu, że trzeba jeść z umiarem, że ludzki organizm potrzebuje energii proporcjonalnie do wzrostu aktywności. Zauważył, że prawidłowe żywienie jest jednym z najważniejszych czynników środowiskowych, decydujących o harmonijnym rozwoju i funkcjonowaniu organizmu ludzkiego oraz utrzymaniu dobrego stanu naszego zdrowia. Poruszył aspekty prawidłowego odżywiania wśród sportowców.

Według Pana Joela zbilansowana dieta dostarcza energii i składników odżywczych, które są potrzebne do prawidłowego rozwoju fizycznego i umysłowego. Nadmienił, że zaburzenia równowagi pomiędzy zapotrzebowaniem organizmu na energię i składniki odżywcze a zawartością tych składników w codziennej diecie może doprowadzić w konsekwencji: do rozwoju nadwagi oraz otyłości, do niedożywienia, a w skrajnych przypadkach nawet do anoreksji i do bulimii. Dlatego tak ważne jest, abyśmy od najmłodszych lat zdobywali wiedzę na temat zdrowej i niezdrowej żywności, która wywiera wpływ na nasze zachowanie, samopoczucie, a także na zdrowie.

Szczegółowo omówił rolę białka, cukrów i węglowodanów oraz tłuszczów przyswajanych przez organizm człowieka. Używał przy tym obrazowych porównań, czym zaskarbił sobie naszą sympatię. Jego trafne wskazówki okazały się nie tylko interesujące, ale przekonały nas do tego, by uważniej śledzić skład produktów żywieniowych i jeść zdrowe, zbilansowane posiłki.

Zrozumieliśmy, że nasz wygląd ma wpływ na nasze samopoczucie. Nauczyliśmy się zupełnie nowego podejścia do sposobu odżywiania i aktywności fizycznej. Podkreślał, że dieta powinna być zawsze dostosowana do indywidualnych potrzeb każdego z nas z uwzględnieniem stylu życia czy ograniczeń związanych z nauką i pracą. Wcale nie trzeba wprowadzać reżimu żywieniowego rozpisanego na konkretne posiłki i godziny, by być zdrowym i dobrze wyglądać.

Spotkanie, zakończone burzą braw, było ciekawym dla nas doświadczeniem. Przekonaliśmy się, że wdrażanie prozdrowotnych nawyków żywieniowych powinno być naszą codzienną praktyką.

 

Grzegorz Argasiński

trener piłki ręcznej w Posadzie Górnej