W dniach 19-20 listopada br. trenerzy i koordynatorzy OSPR wzięli udział w Konferencji trenerów. W wydarzeniu zorganizowanym w Centralnym Ośrodku Sportu w Zakopanem uczestniczyło blisko 130 osób.

 

Konferencja trenerów to najważniejsze wydarzenie z zakresu doszkalania kadr w Projekcie OSPR. Od 3 lat jest przeprowadzane jest w dwóch edycjach – dla trenerów z północy i południa kraju. Dwudniowe spotkanie otworzył Dyrektor Sportowy Damian Drobik oraz Prezes Świętokrzyskiego Związku Piłki Ręcznej, Członek Zarządu ZPRP – Stanisław Hojda.

 

Tematykę Konferencji organizator dobiera tak, aby uwzględnić najczęściej zgłaszane przez koordynatorów potrzeby oraz uzupełnić wiedzę z zakresów, które w ewaluacji nie wypadają celująco. Jednym z problemów komunikowanych przez trenerów jest większa labilność emocjonalna zawodników szczególnie po okresach przymusowej izolacji.

Temat przeprowadzony przez dr Marcina Kochanowskiego oceniony został przez trenerów na „5”. Aby zadośćuczynić życzeniom szkoleniowców, do zagadnień z psychologii sportu trzeba będzie stale wracać.

 

Trzon szkoleń stanowiły zagadnienia z zakresu piłki ręcznej prowadzone przez koordynatora krajowego dr Marcina Smolarczyka, który w Zakopanem zaprezentował wykład „Modele obron otwartych na przykładzie 3:2:1”. Z kolei trener przygotowania motorycznego NLO SMS ZPRP Mariusz Skuta przygotował trenerom pakiet ćwiczeń w obszarze treningu oporowego dzieci i młodzieży.

Nie raz zastawiamy się, kto to jest „utalentowany zawodnik”. Jak mamy go rozpoznać? Jak prowadzić, aby rozwinąć drzemiący potencjał? Na te pytania odpowiadał dr Andrzej Zieliński, pracownik Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie. Stale głodni jesteśmy wiedzy w zakresie treningu bramkarskiego. Kolejne etapy szkolenia bramkarza zaprezentował Adam Bekisz - trener bramkarzy KPR Legionowo. Jednak ten wycinek informacji to wstęp, który będzie miał kontynuację w dniach 2-3 grudnia 2022 podczas zajęć warsztatowych trenerów bramkarzy w Kielcach. Do udziału w tym szkoleniu zgłosiło się blisko 30 osób.

 

Grupę pokazową w Zakopanem tworzyła młodzież z małopolskich OSPR.