Na stronie http://ospr.edu.pl/filmy.html publikowany jest dwuczęściowy film pt. „Profilaktyka urazów stawu kolanowego i skokowego”. Pierwsza część „…Ćwiczenia indywidualne” jest eksponowana w osiemnastu odcinkach, w których z wielu ujęć, dokładnie prezentowana jest technika ćwiczeń prewencji urazów części ciała które u piłkarzy i piłkarek ręcznych trzeba zadbać szczególnie. Scenariusz do tego filmu i oraz przygotowanie młodzieży do pokazów jest autorstwem Jerzego Buczaka. Doświadczenie pracy z piłkarzami ręcznymi i nie tylko jest bogate: zaczynając od ról nauczyciela szkolnego i akademickiego na AWF, trenera odnowy biologicznej pierwszoligowych zespołów w piłce ręcznej i koszykowej, fizjoterapeuty pierwszej męskiej reprezentacji Polski w piłce ręcznej, kadry Polski w sporcie żużlowym i kadry polskich juniorów w wioślarstwie, wykładowcy na kursach trenerskich i ogólnopolskich kursokonferencjach trenerów w piłce ręcznej. Ma w dorobku: wicemistrzostwo świata w piłce ręcznej Niemcy (2007) oraz brązowy medal Mistrzostw Świata Chorwacja (2009), brązowy medal Mistrzostw Świata w piłce ręcznej Katar (2015), pierwsze miejsce w Pucharze Świata z piłkarzami ręcznymi Niemcy (2007), 4 miejsce w Mistrzostwach Europy Austria (2010), 4-krotne mistrzostwo świata z kadrą żużlowców Leszno (2007 i 2009), Vojens (2010), Gorzów Wlkp. (2011), złoty medal DMP na żużlu 2014 ze Stalą Gorzów oraz brązowy medal DMP z żużlowcami Caelum Stal Gorzów (2011), uczestnictwo w Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie. Film przed pierwszą publikacją był konsultowany merytorycznie przez zespół: dr n. med. Tomasz Owczarski, lek. med. Jakub Naczk,  Bartosz Kiedrowski, Bogdan Zajączkowski oraz dr Jerzy Eliasz /jednocześnie pomysłodawca i inicjator tego przedsięwzięcia/. Pierwsza prezentacja filmu z naukowym komentarzem podczas kursokonferencji trenerów OSPR w Wałczu w listopadzie 2017 r. . (do pobrania) http://ospr.edu.pl/resources/uploads/personal/Materialy%20metodyczno_szkoleniowe%20OSPR%2009_2015/Tomasz_Owczarski_prewencja.pdf . W filmie wzięły udział uczennice NLO SMS ZPRP Płock: Weronika Klich, Barbara Zima, Zuzanna Gajewska, Sylwia Szołtysek, Karolina Kasprowiak.

W drugiej części pt. „Profilaktyka urazów stawu kolanowego i skokowego – ćwiczenia grupowe” filmu podane są praktyczne przykłady zintegrowanych działań profilaktycznych zastosowanych w treningu motorycznym. Za scenariusz i przeprowadzenie zajęć sportowych był odpowiedzialny Łukasz Piwkowski: (2008-2010) instruktor ćwiczeń siłowych działalność własna, (2010-2012) trener personalny Pure Jatomi (2012-2013) trener przygotowania motorycznego Devils Wrocław FA, współpraca indywidualna z Dawid Tarczyński najlepszy WR sezonu 2013 współpraca w zakresie przygotowania motorycznego z Chrobry Głogów 2 liga PN 2013 wiosna współpraca w zakresie przygotowania motorycznego z Bielawianka Bielawa 3 liga PN, (2012/2013/2014/2015) współpraca indywidualna w zakresie przygotowania motorycznego z Krzysztof Jakóbczyk koszykówka 1 liga, Tauron Basket, (2013/2014/2015) współpraca indywidualna w zakresie przygotowania motorycznego  z Adrian Mroczek koszykówka Tauron Basket, (2013) otwarcie własnego Centrum Treningowego CrossFit Wrocław, (2014/2015/2016) trener przygotowania motorycznego WKS HANDBALL Śląsk Wrocław – współpraca z trenerem Piotrem Przybeckim,   (2015/2016) współpraca z MOS Banda Wrocław ( młodzieżowa drużyna WKS HANDBALL) 4 miejsce MP, (2016 2015) otwarcie drugiego Centrum Treningowego CrossFit Leśnica, (2015/2016) współpraca ze szkółkami piłkarskimi, szkołami sportowymi w zakresie  „Wszechstronnego rozwoju sprawności” Olympic Wrocław, FC Academy, WKS Śląsk Wrocław, AP Jedenastka, Wratislavia Wrocław, AS Kiełczów.

Konsultacji merytorycznej podjęli się dr Jerzy Eliasz Dyrektor Sportowy ZPRP oraz Bogdan Zajączkowski Zastępca Dyrektora ds. sportowych NLO SMS ZPRP Płock. Aktorkami drugiej części są również uczennice NLO SMS ZPRP Płock.

Producentem filmu na zlecenie Związku Piłki Ręcznej w Polsce jest mazfil.pl.

 

„Profilaktyka urazów stawu kolanowego i skokowego-ćwiczenia indywidualne” - odcinki części 1:

 1. Ćwiczenie prawidłowego zeskoku z podestu.
 2. Wspięcie na place obunóż z wykorzystaniem stopnia.
 3. Przysiad na jednej nodze.
 4. Wyskok i lądowanie na jedną nogę ze zmianą pozycji w locie.
 5. Chwyt jednorącz piłki podawanej przez współćwiczącego.
 6. Dociskanie piłki na stopie nogi przeciwnej.
 7. Wieloskoki z wykorzystaniem linii.
 8. „Most” obunóż w wykorzystaniem podkładów filcowych.
 9. Dynamiczne skoki po schodach.
 10. Wykrok dynamiczny w przód.
 11. Ćwiczenie propriorecepcji z użyciem taśmy gumy thera band.
 12. Przeskoki przez płotki z obrotem ciała podczas lotu.
 13. Wykrok kończyny dolnej w różnych kierunkach - „tarcza zegara”.
 14. Przysiad na jednej nodze z wykorzystaniem stopnia.
 15. Podskoki obunóż na piłce bosu z obrotem ciała.
 16. Ćwiczenie stabilizacji na piłce w podporze przodem na przedramionach.
 17. Przyciąganie stawu kolanowego do klatki piersiowej w pozycji stojącej na bosu z taśmą oporową zamocowaną na stopie.
 18. Przeskok w bok na piłce bosu z utrzymaniem pozycji.

„Profilaktyka urazów stawu kolanowego i skokowego-ćwiczenia grupowe” - film jednoczęściowy