W miniony weekend (09 – 11.09) w Gnieźnie odbywał się jak co roku „GNIEZNO CUP 2016”. Była to już dziesiąta edycja tego cenionego i prestiżowego w Polsce turnieju.

Zawody rozgrywane były jak co roku w dwóch kategoriach wiekowych: młodziczka (2002 i młodsze) oraz dzieci (2004 i młodsze). Do Pierwszej Stolicy Polski zjechały zespoły z Warszawy, Radzymina, Lubina, Dopiewa, Buku, Kobierzyc, Koszalina, Kowalewa Pomorskiego, Kwidzyna, Marek, Gardei, Olkusza, Chorzowa, Kępna, Radomia i Budzynia. X Ogólnopolski Turniej Piłki Ręcznej Dziewcząt "Gniezno Cup" jest jedną z lepiej obsadzonych tego typu imprez młodzieżowych w Polsce. Do Grodu Lecha ściąga te zespoły silna obsada, bardzo dobra organizacja oraz wyśmienita atmosfera. Mecze odbywają się zawsze na dwóch halach sportowych. Przyjezdni ulokowani byli w dwóch gnieźnieńskich szkołach z Programem OSPR: Szkole Podstawowej nr 12 oraz w Gimnazjum nr 3.

W tym roku w obu kategoriach wiekowych wystąpiły 32 zespoły. Drużyny rywalizowały ze sobą w czterech grupach, a  następnie o miejsca. W grupie dzieci z rocznika 2004 i młodsze bezkonkurencyjne okazały się zawodniczki MTS SP 4 Kwidzyn. W meczu finałowym Kwidzynianki pokonały drużynę gospodyń turnieju UKS Tuzinek 04’ Gniezno. Trzecie miejsce zajął kolejny zespół z wielkopolski UKS Bukowia Buk, który w walce o brązowe medale pokonał team z KKS Polonii Kępno. W starszej kategorii (młodziczki) bezkonkurencyjne okazały się być również zawodniczki MTS 02’ Kwidzyn. Kwidzynianki w meczu finałowym pokonały zespół UKS Bukowii Buk. Smaczkiem tego pojedynku był fakt iż te właśnie dwie drużyny walczyły ze sobą ponad rok temu o złote medale Mistrzostw Polski w kategorii dzieci. Najniższe miejsce na podium zajęła drużyna ROKIS 02’ Radzymin, który pokonał faworyzowana drużynę z Ruchu Chorzów. Najlepszą zawodniczką w roczniku 2004 i młodsze została Anna Grzona z MTS SP 4 Kwidzyn. Najlepszą bramkarką wybrano Lidię Piotrowska z Bukowii Buk a najwięcej bramek zdobyła gnieźnianka Alicja Zamiara z UKS Tuzinek 04’ Gniezno. Przyznano także tytuł „Największego Walczaka” a została nim Karolina Raś z KPR-u Kobierzyce. Do „najlepszej siódemki” turnieju nominowane zostały: Maria Chrzanowka i Maja Kruk z Kwidzyna, Zuzanna Piotrowska i Michalina Raczek z Gniezna, Aleksandra Pawlik z Radzymina, Maja Bendkowska z Kępna oraz Marianna Janik z Bukowii Buk. W roczniku starszym 2002 i mł. najlepszą zawodniczką została Natalia Kamieniecka z Kwidzyna, najskuteczniejszą piłkarką okazała się zawodniczka ROKiS Radzymin Oliwia Szczepanek, a najlepszą bramkarką wybrano Aleksandrę Hypką z Buku. Tytuł „Największego Walczaka” przypadł Oliwii Sołościuk z SPR-u Olkusz. W „najlepszej siódemce” znalazły się: Marta Myślich i Dominika Gimińska - Kwidzyn, Julia Depa i Maja Wilhelms - Buk, Justyna Świerżewska - Radzymin, Zuzanna Telus - Radom, Alicja Wolny - Chorzów. Wybrano także najlepsze zawodniczki swoich drużyn. Ponadto rozlosowano wśród wszystkich uczestników turnieju dwa rowery. Zawody odbyły się dzięki wsparciu: Urzędu Miasta Gniezna, Starostwa Powiatowego oraz firmą: URBIS, MPK, Hummel Polska, Browar Niechanowo, TomJan, Kompleks Ubezpieczeń, Pizzeria Capri, Ogrodnictwo Leszek Chwast oraz Hurtownia Ewa. Cały turniej należy uznać za bardzo udane przedsięwzięcie zarówno organizacyjne jak i sportowe. W tym roku w imprezie tej wzięło udział blisko 460 uczestników.

Wyniki Ogólnopolskiego Turnieju Piłki Ręcznej Dziewcząt „Gniezno Cup 2016”:

Kategoria DZIECI (2004 i mł.)                          

 1. MTS SP 4 Kwidzyn                         
 2. UKS Tuzinek 04 Gniezno
 3. UKS Bukowia Buk                          
 4. KKS Polonia Kępno
 5. UKS Dwójka Radzymin
 6. UKS Junior Gardeja             
 7. MKS Zagłębie Lubin
 8. MKS Ochota Warszawa
 9. MTS SP 2 Kwidzyn
 10. MKS SP 9 Gniezno
 11. UKS Tuzinek II 05’ Gniezno
 12. UKS Olimpijczyk Kowalewo Pomorskie
 13. UKS Tuzinek I 05’ Gniezno
 14. UKS Olimpijczyk Budzyń
 15. UKS Pantery Dopiewo
 16. KPR Kobierzyce

Kategoria MŁODZICZKA (2002 i mł.)

 1. MTS 02’ Kwidzyn
 2. UKS Bukowia Buk
 3. ROKIS 02’ Radzymin
 4. Ruch Chorzów
 5. AZS EUST Radom
 6. MKS PR 03’ Gniezno
 7. KU AZS Politechnika Koszalińska
 8. MKS Ochota 02’ Warszawa
 9. SPR Olkusz
 10. MKS PR 02’ Gniezno
 11. MTS 03’ Kwidzyn
 12. MKS Zagłębie Lubin
 13. ROKiS 03’ Radzymin
 14. AP Marcovia Marki
 15. MKS Ochota 03’ Warszawa
 16. MKS PR 01’ Gniezno PK