Fizjoterapeuci ZPRP odwiedzają szkoły i przeprowadzają uczniom OSPR testy FMS. Czym Jest FMS? To prosty test składający się z kilku zadań ruchowych. Pozwalają on ocenić u badanego ruchomość stawów, koordynację mięśniowo-nerwową, stabilność lokalną i globalną (funkcjonalną), jakość wykonania prawidłowych wzorców ruchowych.
* Głęboki przysiad
* Przeniesienie nogi nad poprzeczką
* Przysiad w wykroku
* Mobilność obręczy barkowej
* Aktywne uniesienie wyprostowanej nogi
* Pompka w podporze
* Stabilność rotacyjna tułowia
Dzięki wskazaniom fizjoterapeuty trenerzy mogą prawidłowo, bez zagrożenia kontuzjami programować treningi. Dzieciom z mniejszą liczbą punktów w teście FMS będą zalecane ćwiczenia, które pomogą uzyskać sprawność ruchową na najwyższym poziomie. W szczególnych przypadkach fizjoterapeuta może zalecić badanemu kontakt z lekarzem.

 

Autor: DLR /fot. DK (LBU)