W daniach 22 lipca do 1 sierpnia 2021 r. odbywają się w Piekarach i Gdańsku zgrupowania szkoleniowe Ośrodków Szkolenia w Piłce Ręcznej dla rocznika 2007/2008. W Projekcie OSPR rocznie rejestruje się od 5000 do 6000 dzieci. Na zgrupowania letnie powoływane są 64 dziewczyny i 64 chłopaków. Można zadać sobie pytanie, czy to nie za mało. Jednak szkolenie stacjonarne trwa cały rok, a tzw. SUMMER CAMP poprzedzone są kilkudniowymi konsultacjami szkoleniowymi w każdym województwie. Całość zdarzeń tworzy „system wyłaniania talentów”. Ci najzdolniejsi oprócz systematycznej aktywności mają szansę konfrontacji z najbardziej ambitnymi rówieśnikami. To nie wszystko. Kadra OSPR, to trenerzy z wysokimi kwalifikacjami, metodycy, trenerzy z doświadczeniem w prowadzeniu zespołów ligowych, a jednocześnie osoby doskonale znające specyfikę szkolenia dzieci i młodzieży. Trzeba sobie jasno powiedzieć, że w 10 dni nie oszlifuje się naszych diamentów. Zgrupowania te są momentem, podczas którego dziewczęta i chłopcy są inspirowani do dalszej pracy sportowej. Poznają model zawodnika kompletnego. Obok dobrze przemyślanego treningu dostają dawkę wiedzy z zakresu rozwoju motorycznego, bezpieczeństwa, higieny, żywienia sportowca. Przygotowane są dla nich wykłady np. tj. „Psychofizyczne efekty hipokinezji, uważność i koncentracja w treningu piłkarza ręcznego”, „Trening funkcjonalny jako baza pod motorykę w piłce ręcznej”. Podczas testów sportowych poznają swoje możliwości, ale też dostają wskazówki jak maję przekraczać kolejne bariery. Nasi fizjoterapeuci podczas zgrupowań nie tylko czuwają nad bieżącymi problemami. Prowadząc testy oceny funkcjonalne wskazują obszary w treningu motorycznym na które trzeba zwrócić szczególną uwagę. Dowiadują się o możliwych w sporcie ścieżkach kariery. To przecież roczniki młodzieży, która zaraz kończy szkołę podstawową i będzie decydować o swoich losach w szkołach na poziomie licealnym.

Trening piłki ręcznej to podstawa, ale inspirujemy się sprawnością gimnastyków i walecznością przedstawicieli takich sportów jak judo, czy zapasy. Dlatego w programie zgrupowań znajdują się również gimnastyka i sporty walki, oczywiście w wymiarze jak najbardziej praktycznym dla piłkarzy i piłkarek ręcznych. Jesteśmy też pewni, że pod okiem fachowców, z których doświadczenia korzystamy, odbywa się to w sposób bardzo bezpieczny.

I co dalej? Na jesieni przeprowadzone zostaną kolejne konsultacje wojewódzkie, na których dokonywana jest ocena postępów i część dzieci objęta zostanie monitorowaniem pod kątem umiejętności niezbędnych w reprezentacji juniorów młodszych i juniorów. W grudniu konsultacje centralne zakończą cykl współpracy w wybranym rocznikiem. Na tych akcjach pojawiają się trenerzy kadr narodowych juniorów i przedstawiciele szkół mistrzostwa sportowego. Uczestnicy dostają zaproszenia na egzaminy do SMS. Decyzję będą podejmować wraz ze swoimi rodzicami i trenerami klubowymi, ale jest to szansa i oferta którą mogą rozważyć w zależności od celów jakie będą sobie stawiać indywidualnie. Od wiosennych konsultacji nowego roku będą oceniane dzieci o rok młodsze.

Jesteśmy pełni podziwu dla młodych ludzi, którzy swój wolny wakacyjny czas wykorzystują, aby się doskonalić. Są dojrzalsi od swoich rówieśników i zdaje się, że rozumieją przesłanie antycznych filozofów - "Aby poznać siebie, trzeba się wystawić na próbę."